Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Więcej o Wydziale AB

WYDZIAŁ ARCHITEKTURY I BUDOWNICTWA zapewnia obsługę w zakresie udzielania pozwoleń na budowę, rozbiórkę obiektów i zmianę sposobu użytkowania obiektów budowlanych, w tym ma za zadanie:

  1. wydawanie decyzji o pozwoleniu na budowę i rozbiórkę oraz odrębnych decyzji
    o zatwierdzeniu projektu budowlanego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego.

  2. Prowadzenie spraw związanych z udzielaniem bądź odmową zgody na odstępstwo od przepisów techniczno – budowlanych.

  3. Przyjmowanie zgłoszeń o zamiarze przystąpienia do wykonywania robót budowlanych i budowy w tym zgłoszeń z projektem budowlanym – nieobjętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia oraz wnoszenie sprzeciwu do tych robót lub budowy i nakładanie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub rozbiórkę.

  4. Wydawanie decyzji o odmowie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

  5. Odmawianie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę na terenie, na którym znajduje się obiekt budowlany w stosunku do którego orzeczono nakaz rozbiórki.

  6. Stwierdzenie wygaśnięcia decyzji o pozwoleniu na budowę.

  7. Wydawanie decyzji o przeniesieniu pozwolenia na budowę na rzecz innej osoby.

  8. Wydawanie decyzji o konieczności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości w celu wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych.

  9. Rejestracja dzienników budowy.

  10. Przyjmowanie zgłoszeń w sprawach zamierzonej zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części oraz wnoszenie sprzeciwu do tych spraw.

  11. Wydawanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę oraz uchylanie decyzji
    o pozwoleniu na budowę w przypadku istotnego odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę.

  12. Wydawanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej we współdziałaniu z wydziałem Geodezji, Rolnictwa i Ochrony Środowiska.

  13. Przesyłanie decyzji o pozwoleniu na budowę organowi, który wydał decyzję
    o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

  14. Uzgadnianie rozwiązań projektowych obiektów usytuowanych na terenach zamkniętych.

  15. Wydawanie pozwoleń na budowę składowisk odpadów.

  16. Opiniowanie projektów planów zagospodarowania przestrzennego województwa, wydawanie postanowień Starosty w zakresie uzgodnień projektów decyzji o warunkach zabudowy i decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

  1. Prowadzenie spraw z zakresu zagospodarowania przestrzennego odnoszących się do obszaru powiatu i zagadnień jego rozwoju, w szczególności uzgadnianie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, miejscowych planów rewitalizacji oraz studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla potrzeb gmin powiatu aleksandrowskiego.

  2. Wydawanie zaświadczeń dla celów ustanowienia odrębnej własności lokali oraz innych przewidzianych przepisami prawa.

  3. Przekazywanie Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanemu kopii decyzji, postanowień i zgłoszeń wynikających z przepisów ustawy Prawo budowlane oraz zawiadamianie tego organu o stwierdzonych nieprawidłowościach przy wykonywaniu robót budowlanych lub utrzymaniu obiektów budowlanych i uczestniczenie na jego wezwanie w czynnościach inspekcyjnych i kontrolnych.

  4. Współdziałanie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w zakresie spraw dotyczących obiektów i obszarów objętych ochroną konserwatorską oraz przekazywanie Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków kopii wydawanych postanowień, decyzji oraz informacji o podejmowanych działaniach w stosunku do obiektów i obszarów objętych ochroną konserwatorską.

  5. Współdziałanie z odpowiednimi organami i instytucjami kompetencyjnie odpowiadającymi za ochronę przyrody i oddziaływanie na środowisko.

  6. Prowadzenie rejestru decyzji administracyjnych o pozwoleniu na budowę
    i przechowywanie dokumentów objętych pozwoleniem na budowę oraz prowadzenie ewidencji:

    1. zgłoszeń, o których mowa w art. 30 Prawa budowlanego,

    2. oddawanych do użytkowania obiektów budowlanych (zaświadczeń o zakończeniu budowy i pozwoleń na użytkowanie przekazywanych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego).

  7. Prowadzenie usystematyzowanego wykazu obiektów budowlanych wg tzw. Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

  8. Prowadzenie statystyki z zakresu tzw. ruchu budowlanego; sporządzanie sprawozdań dla potrzeb Głównego Urzędu Statystycznego, a także ubytków zasobów mieszkaniowych; prowadzenie sprawozdań dla potrzeb Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego z zakresu udzielonych decyzji o zezwoleniu realizacji inwestycji drogowej.

  9. Prowadzenie systemu informatycznego rejestru wniosków i decyzji o pozwolenie
    na budowę w systemie RWDZ dla potrzeb Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

  10. Prowadzenie postępowania egzekucyjnego w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w odniesieniu do obowiązków wynikających z decyzji o pozwoleniu na budowę lub zgłoszeń zamiaru budowy lub wykonania robót budowlanych tymczasowych na 180 dni i tzw. zgłoszeń z projektem budowlanym oraz decyzji o konieczności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości w celu wykonywania prac przygotowawczych lub robót budowlanych.

  11. Prowadzenie Powiatowej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej w Aleksandrowie Kujawskim.

  12. Przekazywanie Wydziałowi Geodezji Rolnictwa i Ochrony Środowiska miesięcznego wykazu o wydanych pozwoleniach na budowę oraz zgłoszeń z projektem budowlanym dla potrzeb aktualizacji Ewidencji Gruntów i Budynków.

  1. Prowadzenie rejestrów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gmin oraz decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nadsyłanych przez wójtów/ burmistrzów.

  2. Prowadzenie systemu informatycznego wniosków i decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszeń budowy robót budowlanych z projektem budowlanym w systemie RWDZ (wyszukiwarka publiczna) dla potrzeb Bip Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

  3. Prowadzenie systemu informatycznego – modułowego ERGO umożliwiającego współpracę w jednym systemie gmin, powiatu aleksandrowskiego i województwa w zakresie wniosków i decyzji o pozwoleniu na budowę/ rozbiórkę oraz zgłoszeń w ramach projektu GEOPOLIS na wniosek Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (program unijny).

  4. Prowadzenie rejestru zgłoszeń z projektem budowlanym w Bip Starostwa Powiatowego.

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego